Image
2018 Eylül

Birlikte güçlüyüz

Rusya’da halkların anadilde eğitimini kısıtlayan yasa tasarısının Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin tarafından 3 Ağustos’ta onaylanmasının ardından Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), anadilde eğitimi yasaklayan yasayı tartışmak üzere bir forum düzenledi.

Türkiye’deki STK’lar komisyon kuruyor

Rusya’da halkların anadilde eğitimini kısıtlayan yasa tasarısı Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin tarafından 3 Ağustos’ta onaylandı 

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), anadilde eğitimi yasaklayan yasayı tartışmak üzere bir forum düzenledi. Foruma Dünya Kırım Tatar Kongresi, Kırım Deneği, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Abhaz Dernekleri Federasyonu (ABHAZFED), Kafkas Araştırma Kültür ve Dayanışma Vakfı (KAFDAV), ÇERKESFED ve Dünya Çerkes Birliği (DÇB) gibi birçok kuruluş katıldı.

 

Birlik vurgusu

KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, yaptığı açılış konuşmasında, bir halkın dilini hemen hemen her şeyden üstün tutması gerektiğini vurgulayarak, “Toplumumuzu ilgilendiren tüm konularda, tüm meseleleri bir kenara bırakıp, birlikte hareket etme yeteneğine sahibiz” ifadelerini kullandı.

 

“Süreç 2007’de başladı”

Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar konuşmasında, sürecin aslında Rusya Devlet Başkanı Putin’in 2007 yılında yaptığı bir konuşmada “Rusya’da Rusçadan başka bir dile ihtiyaç var mı?” sözleriyle başladığını hatırlatarak, kanunun tarihsel sürecinden bahsetti.

Yasadan önce de Kırım’da fiilen anadilde eğitim hakkından yararlanılamadığının altını çizen Bayar, “Şu anda Kırım’da 15 tane Kırım Tatar Milli Mektebi olmasına rağmen, Kırım Tatarca eğitim veren ilk ve orta derecede hiçbir eğitim kurumu kalmadı” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar hiçbir konuda, Rusya Federasyonu’nun kendileri tarafından muhatap kabul edilmediğini söyleyen Bayar, uluslararası kuruluşları ve Rusya’nın işgal ettiği topraklarda yaşayan halklar ile demokrasiye ve insan haklarına inanan Rus halkını muhatap aldıklarını ifade etti. Bayar, yasa kabul edilmeden önce, Kırım Derneği’nin Birleşmiş Milletler Yerli Halklar Daimi Forumu’na, UNESCO Genel Sekreterliğine anadil kanunuyla ilgili bir çağrı mektubu gönderdiğini söyledi.

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Üyesi Hakan Benli ise, derneklerinin Rusya’da yaşayan ve yürürlüğe giren yasadan etkilenen halkların, Türkiye’deki diasporaları ve dernekleri ile irtibata geçerek Ankara’da geniş tabanlı bir kongre düzenleme kararı aldıklarını ifade etti.

Çerkes Dernekleri Federasyonu (ÇERKESFED) Başkanı Nusret Baş ise konuşmasına derneklerinin konuyla ilgili yaptığı çalışmalarda bahsederek başladı.

Konuya kamuoyunun ilgi duyması için de çeşitli faaliyetlerde bulunduklarını belirten Baş, “14 bağlı derneğimizin imzasını taşıyan mektup, Rusya Duması başta olmak üzere, tüm özerk federe cumhuriyet parlamentolarına Rusça olarak gönderildi. İngilizce bir metin de Birleşmiş Milletler Yerli Halklar Daimi Forumu’na ve UNESCO Genel Sekreterliğine gönderildi” dedi.

....

Devamını okumak için lütfen gazetenize abone olunuz...