Image

Yuri Temirkanov’a "Müzikte Yaşam" ödülü verildi

RF halk sanatçısı, Sankt-Petersburg Dmitri Şostakoviç Filarmonisi Sanat Yönetmeni Yuri Temirkanov, en prestijli uluslararası ödüllerden biri olarak kabul edilen

Yuri Temirkanov’a “müzisyenlerin nobeli" olarak adlandırılan “Müzikte Yaşam” ödülü verildi.

RF halk sanatçısı, Sankt-Petersburg Dmitri Şostakoviç Filarmonisi Sanat Yönetmeni Yuri Temirkanov, en prestijli uluslararası ödüllerden biri olarak kabul edilen ve ‘Müzisyenler için Nobel ödülü’ olarak adlandırılan ‘Müzikte Yaşam’ ödülüne layık görüldü. Temirkanov’a ödülü geçtiğimiz günlerde Venedik’te yapılan bir törenle takdim edildi.

“Müzikte Yaşam” ödülü 1979’da İtalyan kültür adamı Bruno Tozi tarafında oluşturuldu. İlk olarak Arthur Rubinstein’e verildi. Daha sonraki yıllarda bu ödüle hak kazananlar arasında Mstislav Rostropoviç, Yehudi Menuhin ve daha başka ünlü müzisyenler yer aldı.

Müzik ödülünü aldığı törenin ertesi günü Temirkanov, Venedik’teki ‘La Fenice’ tiyatrosu senfoni orkestarası ile sahne aldı.

Yuri Hatuyeviç Temirkanov kimdir?

Dünyaca ünlü Çerkes orkestra şefi Yuri Temirkanov,1938 yılında Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik`te doğdu. Müzik çalışmalarına 9 yaşındayken başlayan Temirkanov,13 yaşındayken çok yetenekli çocukların alındığı Leningrad okuluna kabul edildi ve burada viyola ve keman çalmayı öğrendi. Ardından Leningrad konservatuarı`na devam etti. 1965 yılında buradan mezun olan Temirkanov,1966 yılında Temirkanov Leningrad`daki maly opera bale ve tiyatrolarının şefliğine getirildi. 1968 yılında Leningrad senfoni orkestrasının baş şefi oldu.

Bir çok albüm çıkaran Temirkanov St Petersburg filarmoni orkestrası ile yaptığı kayıtlarda daha çok Shostakhovic, Prokiev, Raccmaninoff, Berlioz, Ravel ve Sibelius gibi bestecilerin eserlerini seslendirdi. Temirkanov`un Japonya, Asya, Avrupa, Güney Amerika ve ABD`yi kapsayan turu büyük yankı uyandırdı.

Dünyaca bilinen müzikal otoritesi ve performansıyla şef Temirkanov halen, St Petersburg filarmoni orkestrası müzik yönetmenliği, Danimarka ulusal radyo senfoni orkestrası danışmanlığı ve İngiltere kraliyet orkestrası danışmanlığı yapmaktadır. Ayrıca Avrupa`nın önde gelen orkestralarında (Berlin filarmoni orkestrası, Viyana filarmoni orkestrası, Paris devlet orkestrası, Amsterdam devlet orkestraları) konuk şeflik yapmasının yanı sıra ABD`de de önde gelen orkestralarla birlikte çalışmıştır.

Kaynak: ajanskafkas.com

YORUMLAYIN

Sayın okurumuz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için tıklayınız.

600 karakter kaldı

Henüz yorum eklenmemiş

GAZETE

ARAMA EKLENTİSİ

Banner